Kam uzticēt savas mājas pārvaldību, apsaimniekošanu ?
Katrs no mums noteikti ir dzirdējis vismaz trīs veidus, kādos ir iespējams pārvaldīt savu īpašumu. Tomēr, kurš galu, galā ir optimālākais variants iedzīvotājiem? Kā izvairīties no NEcaurspīdīguma un pārliecināties par iztērēto līdzekļu objektivitāti ?
Esi saimnieks savā mājā!
Dzīvkoļu īpašniekiem, jeb dzīvokļu īpašnieku kopībai, draudzīgākais dzīvojamo māju apsaimniekošanas veids ir DZĪB (Dzīvokļu īpašnieku biedrība).
DZĪB ir dzīvokļu īpašnieku brīvprātīga apvienība, kas nodibināta, ar mērķi, pārvaldīt dzīvojamo māju. Brīdī, kad biedrība ir nodibināta, tā iegūst juridisku statusu. Tai jāatbilst Biedrību un nodibinājumu likuma prasībām, tai skaitā jāreģistrējās Pārvaldnieku reģistrā.
Biedrība, kā labs instruments - iedzīvotājiem.
Nebeidzamos un svarīgākos jautājumus par mājas finensēm biedrībā kontrolē paši biedrības biedri, pieņemot lēmumus dzīvokļu īpašnieku labā. Jūs paši esat pārvaldnieks savā mājā. Dzīvokļu īpašnieki, biedrības ietvaros paši sev veic savu iekšējo grāmatvedību, izraksta rēķinu un norēķinās ar pakalpojumu sniedzējiem. Biedrība pēc saviem ieskatiem, slēdz sadarbības līgumus, biedrības interesēs ar tiem komersantiem, kuri nodrošina nepieciešamos mājas apsaimniekošanas, inženiertīklu uzturēšanas, atkritumu apsaimniekošanas un sētnieka pakalpojumus. No šī brīža visi dzīvokļu īpašnieki kļūst par biedrības biedriem un kopā, neatkarīgi no kādas citas organizācijas vai uzņēmuma, nodrošina mājas pārvaldīšanu. Biedrības biedri veic ikmēneša maksājumus biedrības uzturēšanai DZĪB kontā, un paši pieņem lēmumus par konta izlietojumu. Veiksmīga biedrības darbība ir atkarīga no gudra, zinoša un izglītota biedrības valdes priekšsēdētāja un valdes. Biedrība ir pavisam cits juridisks instruments, kas ļauj, ja tā var izteikties, disciplinēt iedzīvotājus, lai viņi sekotu līdzi savas mājas stāvoklim. Kas nav mazsvarīgi: tieši dzīvokļu īpašnieku biedrība jau varēs saņemt 90% atlaidi Nekustamā īpašuma nodoklim vai līdzfinansējumu mājas remontam 50% apmērā. Mājas siltināšana, jumta maiņa, pastkastīšu maiņa – jebkas, par ko vien biedrība būs spējīga vienoties. Tā ir lieliska iespēja sakārtot savu māju. Turklāt nav svarīgi, kāds uzņēmums apsaimnieko šīs biedrības māju.
Svarīgi atcerēties:
Biedrības izveidošana ir dzīvokļu īpašnieku juridiska tiesību
nostiprināšana savā mājā. Pašlaik ir vērojama juridiska problēma: mājas
dzīvokļi pieder īpašniekiem, bet pati māja tomēr juridiski pieder pašvaldībai.
Reģistrēt biedrību un uzdot tai mājas pārvaldīšanas uzdevumu nozīmē kļūt par pilntiesīgiem savas mājas saimniekiem un
noņemot to no pašvaldības bilances.
Svarīgi:
·
Dzīvokļu īpašnieki apvienojoties var izveidot dzīvokļu
īpašnieku biedrību, kas ir juridiska persona un šo statusu iegūst ar brīdi, kad
tiek ierakstīta Biedrību un nodibinājumu reģistrā.
· Biedrības izveide ir saistīta ar dažādu dokumentu sagatavošanu, valsts nodevu maksāšanu, dokumentu iesniegšanu Uzņēmumu reģistrā, ikgadēju atskaišu, pārskatu sagatavošanu un iesniegšanu.
Ģenerējiet skaistāku pasauli sev paši!
Mēs aicinām dzīvokļu īpašnieku
kopības un māju pilnvarotās personas uz sadarbību, lai palīdzētu Jums izlemt kādu mājas pārvaldījuma
formu izvēlēties tieši jūsu mājā.
Ko mēs piedāvājam?
-
Kopsapulču un
aptauju organizēšana, dokumentu noformēšana atbilstoši likuma prasībām
-
Dzīvokļu
īpašnieku biedrības dokumentu izstrādi un dokumentu iesniegšanu Uzņēmumu
reģistrā
-
Kopības
dokumentu izstrādi atbilstoši likuma prasībām
-
Konsultācijas
māju pilnvarotajām personām