Pārvaldnieks liek maksāt par apdrošināšanu | Vai man tas ir vajadzīgs ?
Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums nosaka, ka dzīvokļu īpašnieku kopība, kurai piemīt lēmējvaras funkcijas, ir atbildīga par obligāti veicamo apsaimniekošanas darbībām daudzdzīvokļu mājā un nes visu citu atbildību pār savu īpašumu, ka tā gādīgs saimnieks.
Kurš "nes" atbildību ?
Pārvaldnieks, kā izpildvara, ir atbildīgs par Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā minēteto obligāto apsaimniekošanas darbību nodrošināšanu. Pārvaldnieks un dzīvokļu īpašnieku kopība abi nes atbildību likuma priekšā par mājas tehnisko stāvokli. Abi ir atbildīgi gan par preventīvajiem lēmumiem un darbiem, gan par rezultātiem šo darbu vai lēmumu sakarā.
Kā piemērs:
Avārija daudzdzīvokļu mājas ēkas ūdens kanalizācijas sistēma ir izraisījusi daudzdzīvokļu mājas kopīpašuma nopludināšanu. Pārvaldnieks ir atbildīgs par avārijas likvidēšanas processu un remontdarbiem, bet dzīvokļu īpašnieki par nepieciešamo finansējuma piesaisti tam. Šīs izmaksas nesedz pārvaldnieks no saviem privātajiem līdzekļiem. Arī dzīvokļu īpašnieku kopībai ne vienmēr ir lieki līdzekļi iekrāti. Tātad, gan pārvaldniekam, gan dzīvokļu īpašniekiem ir vajadzīgas finanses, lai nosegtu visus izdevumus, kuri saistīti ar šo konkrēto avāriju. Turklāt, tā nav iepriekš paredzama, tātad tie būs neparedzētie izdevumi.
Ministru kabineta noteikumi saka, ka dzīvokļu īpašnieku kopība var pieprasīt esošajam pārvaldniekam noslēgt apdrošināšanas polisi un tās maksu iekļaut nākamā gada apsaimniekošanas tāmē. Arī pats pārvaldnieks, drīkst pieņemt lēmumu, neatkarīgi no dzīvokļu īpašnieku kopības, par apdrošināšanas maksas ieviešanu. Taču, dzīvokļu īpašniekiem ir tiesības kopsapulcē izlemt izmantot vai arī neizmantot piedāvāto īpašuma civiltiesisko apdrošināšanas pakalpojumu.
Apdrošināšanas polise ietver vispirms visu mājas konstruktīvo elementu apdrošināšanu (jumts, nesošās konstrukcijas, inženiertīkli, kopīpašuma daļas, utt…). Var gadīties, ka pavisam jaunu jumtu norauj vētra vai noposta ugunsgrēks. Ja jumts ir bijis apdrošināts, tad gan dzīvokļu īpašnieki, gan apsaimniekotājs var justies droši, jo būs finansējums ar ko nosegt remonta izmaksas. To derētu ņemt vērā tām daudzdzīvokļu mājām, kurām ir bijusi vai ir plānota mājas vai tās daļas renovācija. Papildus kreditēšanas iespējas diez vai būs iespēja iegūt, līdz kamēr netiks nosegts jau iepriekš paņemtais bankas finansējums. Apdrošināšanas gadījums iestājas arī tad, ja mājai ir nodarīts trešo personu kaitnieciskā darbība izsisti stikli, bojātas durvis, u.c.
Bez pašas daudzdzīvokļu mājas apdrošināšanas Latvijā ir iespējama arī paša pārvaldnieka/apsaimniekotāja civiltiesiskā apdrošināšana. Ja jūsu pārvaldniekam vai apsaimniekotājam ir šāda apdrošināšana, tad dzīvokļu īpašnieki var justies droši. Tas nozīmē, ka pārvaldnieks apdrošina savus neparedzētos izdevumus. Te jāsaprot tīri cilvēcisks fakts - pārvaldnieks nudien, nevar paredzēt kad, piemēram, notiks inženiersistēmu avārija pie mājas pieguļošās zemes izvietototajās komunikāciju akās. ( Šīs akas ir kopīpašuma daļa un par tām ir atbildīgi mājas kopīpašnieki, bet to uzturēšanu nodrošina apsaimniekotājs). Izplatīts apdrošināšanas risks ir sniega krišana no mājas jumta. Pārvaldnieks ir atbildīgs par to, lai kājām gājēji varētu droši pārvietoties blakus mājai un autovadītāji varētu droši atstāt savas automašīnas pie šīs mājas. Pilnīgi saprotams ir tas, kas apsaimniekotājs nespēj vienlaicīgi nodrošināt visu savā pārvaldīšanā esošo māju jumtu notīrīšanu. Tas fiziski nav iespējams. Gadās arī tā, ka krītošais sniegs vai lēsteka sadauza kādu auto. Automašīnas īpašniekam ir visas tiesības vērsties tiesā un pieprasīt no pārvaldnieka atlīdzību, bet savukārt pārvaldniekam apdrošināšanas kompānija atlīdzinās zaudējumus, kas saistīti ar krītošā sniega radītajiem zaudējumiem. Tas pats attiecās uz slideniem trotuāriem.Ja sētnieks nebūs laicīgi nokaisījis ietves un celiņus, pastāv risks nokrist un cietīs cilvēki. Neapdrošinājies pārvaldnieks visus izdevumus, kas saistīti ar šo nelaimes gadījumu segs no saviem līdzekļiem, bet apdrošinājies- tos nosegs apdrošināšanas kompānija. Līdzīgi ir ar kokiem. Piemēram, kopīpašumā esošajam lielam kokam vētras laikā ir iespēris zibens, un tagad tas nopietni apdraud garāmgājējus.
Un, kas ir ārkārtīgi būtiski! Pārvaldnieka apdrošināšanas polisē ietilpst arī bērnu laukumiņu apdrošināšana. Ja šāds laukumiņš nav jauns un tajā esošie spēļu elementi vairs nav droši, tad pastāv risks bērnam savainoties vai iegūt traumas. Ja pārvaldnieks savu darbību nav apdrošinājis, tad tam būs milzīgas nepatikšanas, ja bērnu vecāki cels prasības tiesā. Atgādinām, ka par bērnu laukumiem, to drošību, pilnībā ir atbildīgi attiecīgās mājas kopīpašnieki, jo bērnu laukums piedr kādai no daudzdzīvokļu mājām un atrodās uz mājai pieguļošās zemes.
Būtībā civiltiesiskā apdrošināšana ir būtisks atspaids gan dzīvokļu īpašniekiem , gan pārvaldniekam. Tā garantēs finanšu piesaisti neparedzēto izdevumu segšanai, un nodrošinās jūsu kopīpašuma tālāku eksistēšanu.
Apdrošināšanas polise tiek noformēta uz visu mājas kopīpašumu.Tās apdrošināšanas prēmijas( ikmēneša maksājumi) tiek sadalītas uz visu mājas kopējo kvadratūru.Katrs no dzīvokļu īpašniekiem maksā par sev piederošo dzīvokļa kvadrātmetru skaitu un domājamās daļas apmēru. Ik katra dzīvokļa apdrošināšanas izmaksas tiešām nav lielas, vien pāris eiro, bet atlīdzība ir vairāku tūkstošu eiro apmērā.
Risku analīze!
Tāpēc mēs iesakām dzīvokļu īpašniekiem tiešām izvērtēt visus civiltiesiskās apdrošināšanas ieguvumus un neuzņemt kritiski šo jūsu esošā pārvaldnieka iniciatīvu. Saprotams, ka civiltiesiskās apdrošināšanas polise prasa papildus izmaksas, bet tā arī no daudz kā pasargā un nodrošina finanses seku likvidēšanai. Ir tiešām vērts painteresēties vai jūsu esošajam apsaimniekotājam ir šāda civiltiesiskā apdrošināšana.