Māju apsaimniekošana, pārvaldīšana | Divas dažādas lietas !?
Ar kopības lēmumu dzīvokļu īpašnieki deliģē un nodod pārvaldījuma tiesības kādam citam pārvaldniekam, kur tas pilnībā darbojās kopības labā un vārdā. Ar šo tas kļūst par esošās mājas pārvaldnieku un par savu pārvaldības pakalpojumu veikšanu piestāda kopībai ikmēneša rēķinu.
Daudzdzīvokļu nama pārvaldīšana un apsaimniekošana nav viens un tas pats.
Apsaimniekot dzīvojamo māju
..tas ir- nodrošināt inženiertīklu, komunikāciju sistēmu, ūdens un kanalizācijas sistēmu nepārtrauktu darbību un avārijas dienesta darību. Kā arī sētnieka pakalpojumu nodrošināšana, kas sevī ietver pieguļošās teritorijas uzkopšanu un mājas sanitāro uzturēšana.
Pārvaldnieks nodrošina mājas pārvaldību un arī gādā par mājas apsaimniekošanu. Gan vienu, gan otru pārvaldnieks var nodrošināt pats no saviem resursiem, jeb arī apsaimniekošanas pakalpojumus iepirkt kā ārpakalpojumu no cita uzņēmuma (slēgt ārpakalpojumu līgumus). Saskaitot kopā visu mājas pārvaldības un apsaimniekošanas izdevumus tiek piestādīta vienota maksa, kuru rēķinos mēs redzam kā apsaimniekošanas pakalpojumi.
Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas kopīpašuma kopīga pārvaldīšana ir īpašs īpašuma tiesību īstenošanas veids, kura ietvaros katrs dzīvokļa īpašnieks nav pilnībā neatkarīgs īpašnieks, bet savas īpašnieka tiesības var īstenot tikai kopā ar citiem dzīvokļu īpašniekiem.
Dzīvokļa iegādes saistības.
Iegādājoties īpašumā dzīvokli daudzdzīvokļu mājā, īpašumā tiek iegūts ne tikai atsevišķs dzīvoklis, bet arī mājas domājamā daļa. Katrs dzīvokļa īpašnieks ir likumīgs saimnieks ne vien savam zemesgrāmatā ierakstītam dzīvoklim, bet arī visai dzīvojamās mājas kopējai zonai- kāpņu telpai, pagrabam, jumtam, logiem, balkoniem, lodžijām, inženiertīkliem, āra komunikācijām, mājai pieguļošajai zemei, kanalizācijas un ūdens tīkliem u.c .Iegādājoties īpašumu jūs arī iegūstiet tiesības šo daudzdzīvokļu māju valdīt, lietot un rīkoties atbilstoši savai kopīpašuma daļai.Jūs iegūstiet tiesības un pienākumus gūt augļus un arī nest zaudējumus no šī kopīpašuma.
Īpašuma tiesība uz dzīvokļa īpašumu daudzdzīvokļu mājā dzīvokļa īpašniekam rada ne vien pilnīgas varas tiesību uz savu īpašumu, bet arī uzliek pienākumus attiecībā uz visu kopīpašumu. Dzīvokļa īpašnieka pienākumi ir skaidri pateikti Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā un Dzīvokļu īpašuma likumā- dzīvokļu īpašniekam ir pienākums nodrošināt dzīvojamās mājas pārvaldīšanu, kas ietver arī ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu saistītu lēmumu pieņemšanu un darījumu slēgšanu.
Viens no lēmumiem, kuru dzīvokļu īpašnieki var pieņemt saistībā ar likumā noteikto pārvaldīšanas darbību izpildi, ir savas dzīvojamās mājas pārvaldnieka izvēle. Noslēdzot dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumu ar izvēlēto pārvaldnieku, dzīvokļu īpašnieki uzdod pārvaldniekam veikt ar likumu noteiktās obligāti veicamās daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanas darbības. Pārvaldīšanas līguma noslēgšana ar pārvaldnieku ir veids, kādā dzīvojamās mājas dzīvokļa īpašnieki izpilda likumā noteikto pienākumu pārvaldīt savu dzīvojamo māju.
Pārvaldnieks, apsaimniekotājs nepilda līguma minēto funkciju ?
Gadījumā, ja pārvaldnieks vai apsaimniekošanas pakalpojumu nodrošinātājs nepienācīgi veic viņam uzdotās darbības vai citus likumā noteiktos pienākumus, piemēram- neved mājas lietu, nepilda līgumsaistības, patvaļīgi rīkojas ar mājas uzkrājuma fondu, nekvalitatīvi izpilda darbus vai nenodrošina kādu inženiertīklu uzturēšanu, vai arī nesniedz jebkura veida informāciju, dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieki var izbeigt šo iepriekš noslēgto pārvaldīšanas līgumu un uzticēt mājas pārvaldīšanu citai personai, un arī tāpat tie var izbeigt līgumsaistības ar apsaimniekošanas pakalpojumu devēju.
Par nākamo mājas pārvaldnieku var būt gan privātpersona , gan cits komersants, kuriem ir tādas tiesības nodarboties ar dzīvojamo māju pārvaldīšanu. Bet apsaimniekošanas ārpakalpojumus var iepirkt no jebkura cita šo pakalpojumu nodrošinātāja. Dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieki savu pilnvarojumu (noslēgto pārvaldīšanas līgumu) ar esošo pārvaldniekam var atsaukt ( lauzt) jebkurā laikā, tāpat kā ar ārpakalpojumu nodrošinātājiem. Tikai ir viens BET, ir skaidri jāorientējās apsaimniekošanas nozarē un ar to saistītā likumdošanā, un jāsaprot kādas tiesības un pienākumi ir gan dzīvokļu īpašnieku kopībai, gan apsaimniekotājam, gan arī pārvaldniekam.
Mēs aicinām uz sadarbību daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekus un arī māju pilnvarotās personas, lai palīdzētu jums pieņemt pareizos lēmumus par to, kas turpmāk būs nepieciešams tieši jūsu mājai.
PIESAKIES BEZMAKSAS KONSULTĀCIJAI