Nekļūdies pārvaldnieka, apsaimniekotāja izvēlē | Soli pa Solim
Kad dzīvokļu īpašnieku kopībai ir jāatrod savs pārvaldnieks un apsaimniekotājs, ar kuru tā noslēgs līgumus, tas parasti noved pie daudz neskaidriem jautājumiem, uz kuriem iedzīvotāji nereti nezin atbildes. Katrā pilsētā apsaimniekošanas pakalpojumus piedāvā vairāki uzņēmumi - gan pašvaldības apsaimniekošanas uzņēmumi, gan privātie uzņēmumi, gan arī privātpersonas, kuras nodarbojas ar daudzdzīvokļu namu pārvaldīšanu.
Kā izvēlēties īsto pārvaldnieku savai daudzdzīvokļu mājai? Lūk, daži padomi no mums:
- Pirmkārt pārliecinieties vai potencionālais pārvaldnieks ir tiesīgs veikt namu pārvaldīšanu un tas ir reģistēts Pārvaldnieku reģistrā, vai tam ir atbilstoša kvalifikācija, jeb - vai tam ir darbinieki ar atbilstošu kvalifikāciju. Lai pārvaldītu daudzdzīvokļu namu ir jābūt Namu pārziņa 3. kvalifikācijas diplomam . Daudzdzīvokļu namiem virs 1500 m2 ir jābūt speciālistam ar 4. vai 5. Namu pārvaldnieka kvalifikāciju.
- Veiciet cenu piedāvājuma izvērtējumu no vairākiem komersantiem un salīdziniet kāda ir apsaimniekošanas pakalpojumu izmaksas uz vienu jūsu mājas kvadrātmetru. Apsaimniekošanas nozarē tieši šādi tiek veikti visi aprēķini.
Izvērtējiet kāds ir potencionālā apsaimniekotāja sagatavotais mājas uzturēšanas darbu plāns un darbu regularitātes saraksts. Izvērtējiet, kuras pozīcijas jūs gribētu pirkt, bet kuras jūsu mājai nav nepieciešamas. Piem. -lifta apkope jums nav nepieciešama, jo jūsu mājā lifta nav.
- Izvērtējiet vai potencionālais apsaimniekotājs ir mazs vai liels uzņēmums? Katram ir savas priekšrocības un arī mīnusi. Sadarbībā ar mazu uzņēmumu visdrīzāk gala rezultāts tiks sasniegts ātrāk. Piem.- ātri tiks izlemts par kādas konkrētas problēmas risinājumu un darbiem.Lielā uzņēmumā jūsu problēma tiks vizēta un apstiprināta cauri vairākiem departamentiem, kas būtiski paildzinās izpildes laiku.Mazā uzņēmumā administratīvie izdevumi un darbinieku algas ir krietni mazāki kā lielā uzņēmumā, līdz ar to arī administratīvie izdevumi, kuri arī tiks iekļauti kopējā cenu piedāvājumā, būs mazāki. Lielā uzņēmumā ar algām ir jānodrošina visi darbinieki, un par to jūs arī savos rēķinos samaksāsiet.Mazs uzņēmums nevar atļauties uzturēt autoparku un mehanizāciju.Tāpēc visdrīzāk, tas apsaimniekošanas pakalpojumus iepirks no kāda cita sadarbības partnera, līdz ar to kļūstot par šo pakalpojumu starpnieku. Liels uzņēmums piedāvās tikai savus apsaimniekošanas pakalpojumus, jo pašam ir sava tehniskā bāze.Mazs uzņēmums ir krietni elastīgāks, vairāk piemērojās kopības vajadzībām, ir krietni tuvākās attiecībās ar savu klientu, bet liels uzņēmums vienmēr savos darbos un attieksmē ieturēs distanci. Nav teikts, ka mazais uzņēmējs, kurš tikko uzsācis savu uzņēmējdarbību, būs nedrošs partneris bez pieredzes. Visticamāk, ka tā nebūs, jo jebkuršs uzņēmums vēlas piesaistīt sev jaunus klientus un rūpīgi sekos visām savām darbībām.Uzņēmuma pastāvēšana ir atkarīga no klientu labsajūtas.To mazie komersnti zina un rūpīgi savu klientu gan sargā, gan apkalpo. Bet, pašvaldību apsaimniekošanas uzņēmumus rūpīgi kontrolē Valsts kontrole. Turklāt, lai nodarbotos ar mājas pārvaldību nepieciešamā kvalifikācijas speciālistiem ir vajadzīga netakarīgi no tā cik liels vai mazs ir uzņēmums. Zināšanu apjoms, apgūstot namu pārvaldīšanas speciālista kvalifikāciju, ir pilnīgi vienāds.
Izvērtējiet kur atrodās potencionālā apsaimniekotāja faktiskā darbības vieta. Ja tā ir citā pagastā, pilsētā vai novadā, tad cik operatīvi apsaimniekotājs organizēs avārijas situāciju risinājumus.
- Izvērtējiet kādu sētnieku jums piedāvā apsaimniekotājs? Vai jums izdosies sadarboties ar to? Aizejiet un aplūkojiet kā sētnieks veic šo darbu citās mājās?Bet, varbūt, ka jūs paši vēlaties veikt sētnieka darbus, un neiepirkt tos no izvēlētā apsaimniekotāja?
- Kādus vēl pakalpojumus piedāvā potencionālais apsaimniekotājs ārpus valsts obligāti noteiktajiem- apdrošināšanu, jurista pakalpojumus, projektu vadību, remonta darbus, dārznieks, skārdnieks.….Jo vairāk, jo interesantāk, lai izvēlētos.
Aprunājieties ar tiem iedzīvotājiem , kuri jau saņem pakalpojumus no jūsu izvēlētā nākotnes apsaimniekotāja? Arī viņu viedoklis palīdzēs jums pieņemt pareizos lēmumus.
- Izvērtējiet arī atkritumu apsaimniekotāju cenu piedāvājumus.Noteikti, ka katrā pilsētā ir vairāk kā viens atkritumu apsaimniekotājs.Apskatot šo pozīciju, iesakām jums izvērtēt tieši jūsu pilsētā vai novadā pieejamos atkritumu apsaimniekotājus. Slēdzot līgumu ar blakus pilsētas arkritumu apsaimniekotāju, kurš piedāvās lētākus pakalpojumus, piemaksāsiet par kilometrāžu, un iespējami lētais piedāvājumsjums neatmaksāsies.
Visi apsaimniekotāja izvēles jautājumi ir jāapspriež kopējās mājas kopsapulcēs visiem dzīvokļu īpašniekiem, kaut vai 10 reizes sanākot kopā.
Ir nepieļaujami, ja kāds īpašnieks/aktīvists no dzīvokļu īpašnieku kopības, savu personisko interešu labā, jeb kādu cita interešu labā, izvirza savu apsaimniekotāja/pārvaldnieka kanditatūru, staigājot pa dzīvokļiem, vācot tam atbilstošus piekritības parakstus. Tas ir pretlikumīgi, jo visiem dzīvokļu īpašniekiem ir jādzird viens vienots viedoklis, nevis tas, ko katram piesola, lai tikai tiktu savākts nepieciešamo dzīvokļu īpašnieku parakstu skaits. Par šādu rupju likuma pārkāpumu jebkurš no mājas kopības var iesniegt prasību tiesā par balsošanas kārtības nepareizu organizēšanu. Un viņam būs pilnīga taisnība. Tikai jāatcerās, ka sodīta tiks visa kopība, nevis kāds indivīds.
Ja nezināt un nesaprotat kā izvēlēties tieši savu apsaimniekotāju, tad nāciet pie mums uz konsultāciju! Mēs palīdzēsim un apmācīsim kā jums izdarīt pareizo izvēli.
Pieteikties bezmaksas konsultācijai